Wybierz jeden z gotowych projektów,

a my dopasujemy go do wymiarów Twojego wnętrza

Twój koszyk

Aktualnie: 0 produktów Wartość: 0 zł

Jesteś tutaj Arrow Strona główna Arrow Aktualności Arrow Firany vs żaluzje... czyli jaką wybrać dekorację na okna?
 
 

Zobacz
przykładowy projekt

Pobierz plik .PDF

Firany vs żaluzje... czyli jaką wybrać dekorację na okna?

Firany vs żaluzje... czyli jaką wybrać dekorację na okna?

Proste lniane zasłony, dekoracyjne firany, eleganckie rolety, minimalistyczne żaluzje... na rynku jest obecnie ogromny wybór tkanin i gotowych kompletów, ale jaki rodzaj dekoracji okiennej wybrać? Najważniejsze przy wyborze aranżacji okna jest określenie stylu oraz funkcji jaką powinny pełnić we wnętrzu. Poniżej opisujemy główne rodzaje dekoracji okiennych i ich cechy charakterystyczne wpływające na funkcjonalność.

 

 

 

 

 

I. Rodzaje dekoracji okiennych:

 

1. Rolety rzymskie

 

Rolety rzymskie to rodzaj dekoracji okiennej wykonanej z tkaniny zasłonowej lub „woalowej” podnoszonej przy pomocy łańcuszka lub sznurka. Jeżeli wykonane są z tkaniny nieprzepuszczającej światło mogą być idealnym sposobem na zaciemnienie pomieszczenia dzięki mocnemu przyleganiu do otworu okiennego, jeżeli natomiast wykonane są z tkaniny „woalowej" mogą pełnić funkcję nowoczesnej firany, która odgradza nas od wzroku sąsiadów. Taka dekoracja okna dobrze sprawdza się w niewielkich przestrzeniach, w których nie zawsze jest miejsce z boku okna na zasłonę. Jednolite rolety rzymskie świetnie sprawdzają się w nowoczesnych minimalistycznych wnętrzach. Rolety można wykonać lub zakupić z tkaniny o delikatnych wzorach czy pasach, dzięki czemu dobrze sprawdzą się również we wnętrzach w stylu umiarkowanym czy skandynawskim. Rolety rzymskie z tkaniny „woalowej” świetnie komponują się również z klasycznymi, zdobionymi zasłonami i dobrze pasują do stylu vintage, angielskiego czy kolonialnego.


                    źródło: www.houzz.com

 

 

2. Firany i zasłony

 

Dzięki rozwojowi tej dekoracji okiennej na przełomie wieków, można dobrać odpowiedni rodzaj do każdego stylu i kolorystyki. Z bogatej oferty można wybrać proste białe firany lub lniane zasłony do wnętrz minimalistycznych czy grube kotary z jedwabnej tafty do wnętrz klasycznych czy kolonialnych. Wzór i kolor można dopasować do wnętrza podkreślając jego styl, dodając szlachetnej elegancji lub rozjaśniając wnętrze. Dzięki klasycznemu połączeniu firany i zasłony można uzyskać uniwersalne rozwiązanie lekkiego rozproszenia światła w dzień, oraz czelnego zakrycia w nocy. Dodatkowo zasłony niesamowicie wygłuszają wnętrza, dzięki czemu nawet w dużych pomieszczeniach o jednolitych powierzchniach nie usłyszymy pogłosu ani echa. To rozwiązanie jest szczególnie polecane dla osób zastanawiających się nad rozbudowanym kinem domowym.

 


 

              


                   źródło: www.houzz.com

 

 

3. Rolety kasetowe lub wolno-wiszące

 

Ten rodzaj dekoracji okiennej dobrze sprawdza się jako ochrona przed słońcem czy okiem sąsiadów. Dzięki kasecie, prowadnicom i tkaninie, których kolory można dopasować do koloru ram okiennych, roleta może być delikatnym i prawie niewidocznym tłem do dekoracyjnych zasłon czy firan. Producenci rolet oferują duży wybór tkanin, zarówno cienkich i stosunkowo przezroczystych jak i "podgumowanych" szczelnie chroniących domowników przed słońcem. Ciekawym rozwiązaniem są rolety z drukowanym na zamówienie wzorem lub zdjęciem, dzięki czemu mogą stanowić ciekawe uzupełnienie nowoczesnego wnętrza.

 

                  Rolety i tkaniny. Producent: LOTARI

 

 

4. Żaluzje poziome

 

Żaluzje poziome to nowoczesne i uniwersalne rozwiązanie. Dzięki regulacji kąta nachylenia lameli, można dawkować ilość światła wpadającego do pomieszczenia. Stanowią też izolację przed nadmiernym nagrzaniem się pomieszczenia. Ze względu na nowoczesny charakter żaluzje dobrze sprawdzą się we wnętrzach nowoczesnych. Warto wybierać żaluzje o szerokich lamelach (około 5-6cm), ponieważ zdecydowanie lepiej się one prezentują oraz są bardziej wytrzymałe. Bardzo ciekawym rozwiązaniem są także żaluzje drewniane, które dobrze wyglądają również we wnętrzach urządzonych w stylu skandynawskim. 

 


                  Gotowe Projekty Wnętrz - wnetrza24.com

 

 

5. Rozwiązania mieszane

 

Dla uzyskania optymalnego rozwiązania można łączyć rodzaje dekoracji okiennych. Najbardziej komfortowym rozwiązaniem jest uzyskanie delikatnej przesłony na dzień, która pozwoli wpadać promieniom słonecznym i bardziej szczelnej osłonie na noc czy na gorące, słoneczne dni. Aby uzyskać taki efekt można połączyć na przykład roletę rzymską, z tkaniny „woalowej" z zasłonami lub rolety kasetowe z firanami. Żaluzje poziome jako jedyne stanowią niezależne i w pełni optymalne rozwiązanie, należy jednak pamiętać, że nie pasują one do wszystkich wnętrz.

 


                   źródło: www.houzz.com                   Rolety i tkaniny. Producent: LOTARI


 

II. Ważne uwagi przed dokonaniem wyboru dekoracji okiennej:


 

1. Pomieszczenia o dużym nasłonecznieniu

 

W pomieszczeniach o wyjątkowym nasłonecznieniu warto szczególnie zastanowić się nad odizolowaniem od nadmiernego nagrzania. Jeżeli nie posiadamy rolet zewnętrznych można zastosować podgumowane rolety kasetowe, które mogą stanowić tło dla istniejącej już dekoracji okna, w tym wypadku trzeba jednak pamiętać aby dopasować kolor tkaniny, kasety i prowadnic do ramy okna, aby nie rzucały się one zbytnio w oczy. Innym rozwiązaniem jest dekoracja okienna w formie rolety rzymskiej z tkaniny nieprzepuszczającej światło lub dobrej jakości żaluzje poziome.

 

2. Otwieranie okien

 

Przy wyborze dekoracji okiennej pasującej do stylu i kolorystyki wnętrza nie zapomnij o aspektach praktycznych. Przed dokonaniem zakupu upewnij się, że element dekoracyjny nie wpływa negatywnie na otwieranie okna lub jego użytkowanie. Szczególną uwagę zwróć na rolety rzymskie czy żaluzje poziome, powinno się je montować nad otworem okiennym, aby po jego podciągnięciu nie kolidowały ze skrzydłem okiennym. Te rodzaje dekoracji można montować również bezpośrednio na ramie okna. 

 

3. Jaka dekoracja na okno w kuchni?

 

W kuchniach dobrze sprawdzają się rolety rzymskie lub żaluzje poziome, które większą część czasu mogą być podciągnięte do połowy okna. Przestrzeń pod nimi można wykorzystać jako pólka na dodatki czy przyprawy. Rolety rzymskie dzięki dużemu wyborowi tkanin, kolorów i wzorów można dopasować zarówno do kuchni nowoczesnych jak i klasycznych, kolonialnych czy w stylu angielskim. Większość producentów montuje rolety na „rzepie” dzięki czemu w każdym momencie można je zdjąć i odświerzyć. Żaluzje poziome dobrze wyglądać będą w kuchniach nowoczesnych oraz drewniane żaluzje w kuchniach w stylu skandynawskim.

 


                  Gotowe Projekty Wnętrz - wnetrza24.com

 

 

Wystrój okna bez względu na jego rodzaj, może pełnić dodatkowo rolę dekoracyjną, dlatego przed wyborem koloru czy faktury powinniśmy zastanowić się nad tym, czy ma on być widoczny czy współgrać z kolorem ścian? ma kontrastować, dodawać koloru czy uspokajać wnętrze? Jeżeli nie jesteś w stanie podjąć ostatecznej decyzji, warto skonsultować się firmą wykonującą dekoracje, aby udzieliła Ci porady. Jeżeli jesteś w trakcie urządzania wnętrza według projektu aranżacji sprawdź czy projekt zawiera również ten element lub skonsultuj się ze swoim architektem wnętrz.

 

 

 

 


Wykorzystujemy pliki cookie do spersonalizowania treści i reklam, aby oferować funkcje społecznościowe i analizować ruch w naszej witrynie. Informacje o tym, jak korzystasz z naszej witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Zobacz szczegóły