Wybierz jeden z gotowych projektów,

a my dopasujemy go do wymiarów Twojego wnętrza

Twój koszyk

Aktualnie: 0 produktów Wartość: 0 zł

Jesteś tutaj Arrow Strona główna Arrow Aktualności Arrow Jaśniej proszę! Czyli jak dobrać oświetlenie we wnętrzu. (cz.1)
 
 

Zobacz
przykładowy projekt

Pobierz plik .PDF

Jaśniej proszę! Czyli jak dobrać oświetlenie we wnętrzu. (cz.1)

Jaśniej proszę! Czyli jak dobrać oświetlenie we wnętrzu. (cz.1)

Większość z nas nie zdaje sobie sprawy, jak bardzo prawidłowe rozplanowanie oświetlenia w mieszkaniu czy domu wpływa na wygodę oraz komfort użytkowania wnętrza. Lampy pomagają prawidłowo funkcjonować we wnętrzu o każdej porze dnia i nocy, oddziałują na estetykę i charakter wnętrza oraz wpływają na stworzenie niepowtarzalnego klimatu. Odpowiednio dobrane oświetlenie może optycznie powiększyć wnętrze lub podkreślić ciekawe elementy czy faktury. Przed rozpoczęciem planowania oświetlenia we wnętrzu warto zapoznać się z podstawowymi zasadami doboru opraw i źródeł światła lub skorzystać z pomocy fachowców. 




Oświetlenie ze względu na funkcje jakie pełni we wnętrzu, dzielimy na:

 

- oświetlenie główne

- oświetlenie pomocnicze oraz robocze ("zadaniowe") 

- oświetlenie dekoracyjne

 

Dla uzyskania najlepszych rezultatów należy starannie zaplanować rozmieszczenie oświetlenia głównego oraz zadaniowego w każdym pomieszczeniu. Warto pamiętać również o oświetleniu dekoracyjnym, które świetnie sprawdzi się we wszystkich reprezentacyjnych pomieszczeniach. 



Oświetlenie główne



Zadaniem oświetlenia głównego jest równomierne rozświetlenie całego pomieszczenia umożliwiając wykonywanie w nim podstawowych czynności. Na ogół światło główne to lampa lub kilka lamp, umieszczonych na środku każdej z głównych stref w pomieszczeniu czyli m. in. nad częścią wypoczynkową, nad częścią jadalnianą czy kuchenną. 

 

 

O czym pamiętać:



Światło główne powinno być stosunkowo jednolite. Ten efekt osiągniemy używając źródeł światła o dużym kącie padania światła lub opraw rozpraszających i odbijających światło. W tym przypadku dobrze sprawdzają się oprawy ze szkłem mlecznym. 

 

Przy wyborze oprawy zwróć uwagę na maksymalną moc żarówki jaką można użyć w lampie i sprawdź czy wystarczy ona na oświetlenie przestrzeni, w której ma zostać użyta.

 

Jeżeli wybrana oprawa posiada abażur, sprawdź czy przepuszcza on światło.

Jeżeli nie, to pamiętaj, że lampa da nieco mniej światła niż samo źródło światła w niej użyte. 

 

Do głównego oświetlenia w salonie wybieraj oprawy, które nie będą oślepiały.

Przy oświetleniu głównym zamontuj "ściemniacz", który pozwoli na regulację natężenia światła. Przed zakupem ściemniacza upewnij się jednak, czy żarówka w oprawie będzie działała ze ściemniaczem. 

 

W salonach, sypialniach i holach używaj źródeł światła o ciepłej barwie (2800, 3000K), w kuchni, łazience i pracowni możesz użyć źródeł światła o nieco chłodniejszej temperaturze barwowej (3200, 3500K), które będą pobudzały i zachęcały do pracy. 

 

Instaluj oświetlenie tak, aby był do niego w przyszłości łatwy dostęp. 



Czego uniknąć:



Do oświetlenia ogólnego nie powinno stosować się lamp dających światło o małej szerokości kąta padania światła lub innych opraw punktowych. 

 

Zamiast opraw halogenowych w suficie w niewielkich pomieszczeniach,  które stworzą symetryczną siatkę i optycznie zmniejszą pomieszczenie używaj rozproszonego oświetlenia centralnego. Świateł halogenowych użyj jako oświetlenia pomocniczego lub dekoracyjnego. 

 

Nigdy nie montuj źródeł światła o mocy większej niż zaleca producent oprawy.



                  Przykłady oświetlenia głównego

                  Gotowe Projekty Wnętrz - wnetrza24.com



Oświetlenie pomocnicze oraz robocze



Oświetlenie pomocnicze dobrze sprawdzi się we wszędzie tam, gdzie potrzebne jest wyjątkowo jasne światło do wykonywania codziennych czynności. Światło główne w większości przypadków nie jest wystarczające, ponieważ nie zawsze dociera z maksymalną intensywnością do wszystkich ważnych miejsc w pomieszczeniach, dlatego należy dodawać światła "zadaniowe": 

- nad blatami kuchennymi

- nad lustrem w łazience

- przy zagłówku łóżka (dla stworzenia odpowiedniego oświetlenia podczas wieczornego czytania) 

- przy biurkach i toaletkach 

- we wszystkich miejscach, w których planujemy czytać 

- nad wyspą kuchenną lub barkiem

 

 

O czym pamiętać:



Przy tym rodzaju oświetlenia dobrze sprawdzają się lampy o punktowych źródłach światła takich jak halogeny czy małe halogenki.

 

Jeżeli nie ma w pomieszczeniu miejsca na sufit podwieszany z wbudowanym, oświetleniem halogenowym można zastosować oprawy natynkowe lub oprawy na szynie czy linkach.

 

W bardzo wysokich pomieszczeniach lub w pomieszczeniach o otwartej konstrukcji dachu dwuspadowego warto pomyśleć o zamontowaniu oświetlenia pomocniczego na linkach, które podkreślą konstrukcję i optycznie nieco obniżą pomieszczenie. 

 

Wybieraj oprawy w których można regulować pozycję świecenia źródła światła.

 

Dla uzyskania odpowiedniego natężenia światła zadaniowego należy używać dodatkowych opraw zamontowanych specjalnie w tym celu a nie zwiększać moc oświetlenia głównego.



Czego uniknąć: 

 

 

Kierując oświetlenie na ścianę pamiętaj, że punktowe oświetlenie podkreśli ewentualne nierówności, dlatego przed zainstalowaniem światła sprawdź miejsca, które chcesz eksponować. 

 

Unikaj zbyt mocnego oświetlenia przy lustrach. 



                  Przykłady oświetlenia pomocniczego lub roboczego                  

                  Gotowe Projekty Wnętrz - wnetrza24.com


 


 

Oświetlenie dekoracyjne

 


Zadaniem oświetlenia dekoracyjnego jest wyeksponowanie ciekawych elementów wnętrza, podkreślenie interesujących faktur oraz optyczne powiększenie przestrzeni. 

Najlepiej w tym celu wybierać źródła światła, które pobierają bardzo mało energii, takie jak lampy LED ponieważ, będą mogły świecić praktycznie cały czas, spełniając swoją funkcję.

 

O czym pamiętać:

 

 

Oświetlaj wnęki oraz półki na których planujesz eksponować dodatki. Takie oświetlenie optycznie powiększy pomieszczenie oraz doda mu charakteru. 

 

Przy doborze odpowiedniej wysokości do zamontowania kinkietów pamiętaj, że światło powinno mieć miejsce na rozproszenie. Używając kinkietów świecących w górę i w dół nie montuj ich zbyt wysoko. 

 

Używaj węży LED-owych jako oświetlenie ukryte, które będzie rzucało jedynie delikatną poświatę a zarazem uwydatniało ciekawe elementy wnętrza. 

 

Zastosuj oświetlenie LED-owe przy schodach oraz dla podkreślenia komunikacji np. w łazience. Dzięki niskiemu poborowi mocy lampy te będą mogły być włączone praktycznie całą dobę. 

 

Jeżeli planujesz podwiesić choć częściowo sufit warto zaplanować wnękę na wąż LED-owy, która nada sufitowi lekkości.

 

Przy kupnie opraw niskonapięciowych należy pamiętać o transformatorkach lub zasilaczach.



Czego uniknąć: 



Nie podłączaj oświetlenia dekoracyjnego każdego na osobny włącznik, ponieważ w praktyce nigdy nie będzie ono włączone. Jeżeli to możliwe łącz różne elementy oświetlenia dekoracyjnego ze sobą lub z oświetleniem pomocniczym czy roboczym, które daje oświetlenie punktowe i dobrze sprawdza się z tłem w postaci oświetlenia dekoracyjnego. 

 

Nie podświetlaj półek lub wnęk, na których planujesz trzymać akcesoria codziennego użytku lub kosmetyki. Oświetlenie podkreśli elementy, których na ogół nie chcemy eksponować oraz te, na których często zbiera się kurz. 

 

Unikaj płytkich opraw które będą powodowały oślepienie. 

 

Nie instaluj opraw punktowych i halogenowych na pochyłym suficie. 

 

Nie używaj kinkietów świecących w górę i w dół w pomieszczeniach o wysokości poniżej 2,2m, ponieważ dodatkowo obniżą optycznie pomieszczenie. 

 

 

 

 

                  Przykłady oświetlenia głównego                 

                  Gotowe Projekty Wnętrz - wnetrza24.com


Wykorzystujemy pliki cookie do spersonalizowania treści i reklam, aby oferować funkcje społecznościowe i analizować ruch w naszej witrynie. Informacje o tym, jak korzystasz z naszej witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Zobacz szczegóły