Deski? Panele? ... a może korek?
Remont coraz bliżej a Ty ciągle zastanawiasz się czym wykończyć podłogę w domu czy mieszkaniu? Przed ostatecznym wyborem dowiedz się jakie są cechy charakterystyczne różnych rodzajów podłóg, czym się od siebie różnią i dopasuj podłogę do swoich potrzeb. Na rynku występuje wiele rodzajów wykończeń podłogowych, każde z nich ma swoje wady i zalety, poniżej opisujemy najczęściej występujące rodzaje podłóg drewnianych i drewnopochodnych na naszym rynku.
Co wybrać?
Wybierz podłogę z litego drewna jeżeli: przeprowadzasz gruntowny remont lub urządzasz dom/ mieszkanie w stanie deweloperskim i zamierzasz przeznaczyć na ten cel stosunkowo dużo pieniędzy, ale zależy Ci, aby wszystko wykonane było z najlepszych materiałów i służyło przez wiele, wiele lat. Masz dużo czasu na urządzenie się i możesz sobie pozwolić na to, że przez kilka tygodni (czas uzależniony od powierzchni domu/mieszkania) będą układane i wykańczane podłogi.
Wybierz deski trójwarstwowych jeżeli: zależy Ci na dobrej jakości i naturalnych materiałach, ale planujesz urządzić się dość szybko. Zamierzasz poświęcić trochę więcej pieniędzy (w stosunku do paneli laminowanych), ale zakładasz, że nie będziesz wymieniał podłogi przez wiele lat.
Wybierz panele podłogowe jeżeli: nie zamierzasz poświęcać na urządzenie wnętrz zbyt dużo pieniędzy, ponieważ lubisz co pewien czas zmieniać wystrój i tym samym nie wykluczasz zmiany podłogi za 5-15 lat (w zależności od klasy ścieralności i producenta).
Wybierz panele korkowe jeżeli: zamierzasz urządzić wnętrze w minimalistycznym stylu i chcesz podkreślić oryginalny charakter podłogi. Planujesz wydać na wykończenie podłogi stosunkowo dużo, ale zamieszasz intensywnie użytkować wnętrza i nie chcesz martwić się ich ewentualnym zniszczeniem. Ważna jest dla Ciebie dobra izolacja akustyczna i termiczna.
Charakterystyka wybranych rodzajów podłóg:
1. Podłogi z litego drewna – parkiety, deski podłogowe, klepki...
Podłogi z litego drewna, dzielimy przede wszystkim ze względu na wielkość deski lub klepki. Klepki parkietowe to elementy o szerokości os 4 do 7 cm i długości około 35-50cm. Wszystkie większe elementy zaliczamy do desek podłogowych. Deski podłogowe najczęściej występują w szerokościach od 10 do 20cm oraz długości od 300 do 550 cm, układa się je na legarach, lub bezpośrednio na posadzce, łączone "na pióro" lub klejone. Przy pierwszym rozwiązaniu pomiędzy legarami można zastosować wełnę mineralną w celu wyciszenia lub ewentualnego ocieplenia. Coraz częściej można spotkać na naszym rynku również deski z rowkowymi wycięciami od spodu. Takie rozwiązanie zapobiega odkształceniom oraz wspomaga wentylację. Parkiet z klepek to podłoga wykonana z drewna litego klejona do podłoża. Parkiety wykonane są z prostokątnych klepek drewnianych o grubościach 16 i 22mm. Parkiet można układać w różne wzory, np. w jodełkę, cegiełkę, kwadraty itp.
Podłogi drewniane wykonane są z różnych gatunków drzew, im twardsze drewno, tym bardziej wytrzymałe ale również i droższe. Miękkie gatunki jak sosna czy świerk dobrze sprawdzają się jedynie w pomieszczeniach o bardzo małym natężeniu ruch takich jak sypialnie. W salonach, przedpokojach czy kuchniach najlepiej sprawdzają się twarde gatunki jak jesion, orzech, dąb, buk, klon czy gatunki egzotyczne. Na wygląd podłogi, oprócz gatunku wpływa również klasa drewna. Klasy drewna opisują jedynie wygląd słojów w danym gatunku, a nie jego jakość:
I klasa - brak sęków, małe zróżnicowanie kolorystyczne,
II klasa – niewielkie i nieliczne sęki, lekkie zróżnicowania barwne,
III i IV klasa – duża ilość sęków, słoje o dużym zróżnicowaniu zarówno kolorystycznym jak i ukształtowaniem
Rodzaje wykończeń:
Drewno olejowane - takie rozwiązanie zapewnia "oddychanie" podłogi, olej wnika głęboko w drewno eksponując jego słoje. Podłoga jest odporna na ścieranie i posiada właściwości antystatyczna.
Drewno lakierowane – podłogi można lakierować bezbarwnym preparatem lub wcześniej zabejcować podłogę, aby uzyskać określony kolor. Należy jednak pamiętać, że zarysowania na zabejcowanej podłodze będą bardziej widoczne. Proces lakierowania jest na ogół czasochłonny i wymaga odpowiednich warunków w pomieszczeniu. Podłogi lakierowane nie oddychają jak w przypadku olejowania. Warto lakierować jedynie drewno najwyższego gatunku ponieważ uzyskamy wtedy jednolitą powierzchnię o wysokim połysku, która jednocześnie będzie bardzo trwałym wykończeniem.
Zalety:
- Lite drewno to materiał zarówno naturalny jak i ekskluzywny,
- Każda podłoga posiada niepowtarzalny wzór, którego nie da się podrobić,
- Naturalne drewno odpowiednio konserwowane i impregnowane jest bardzo trwałym materiałem i może wytrzymać wielokrotne cyklinowania,
- Podłogi drewniane, klejone, sprzyjają odpowiedniej akustyce we wnętrzu, tłumią odgłos „kroków” lub upuszczonych przedmiotów,
- Parkiet dobrze izoluje termicznie,
- Drewno reguluje wilgotność w pomieszczeniu.
Wady:
- Cena podłóg drewnianych jest wysoka. Do podstawowej ceny deski lub klepki należy doliczyć stosunkowo wysokie koszty dodatkowe czyli materiały: kleje, lakiery itp., oraz cenę położenia i wykańczania podłogi, która również jest o wiele wyższa w stosunku do położenia podłogi „pływającej”,
- Drewno posiada wysokie wymagania co do użytkowania i układania:
- Drewno przed położeniem powinno minimum tydzień (według niektórych producentów minimum dwa tygodnie) "leżakować" we wnętrzu, w którym będzie układane, aby dostosowało się do wilgotności pomieszczenia,
- Proces klejenia i wykończania podłogi jest długotrwały i w wielu przypadkach uniemożliwia wykonywania pozostałych prac remontowych,
- Przed położeniem, należy sprawdzić wilgotność pomieszczeń i porównać ją z wymaganiami konkretnego gatunku drewna, jeżeli we wnętrzu będzie za sucho podłoga popęka, jeżeli zbyt wilgotno, podłoga zacznie się odklejać i wypaczać.
- O drewno należy odpowiednio dbać – do mycia lub konserwacji powinno używać się wyłącznie preparatów do drewna, w przeciwnym wypadku możemy uszkodzić podłogę lub powodować jej pękanie lub wypaczenia.
Podłogi z desek podłogowych, klepek i desek trójwarstwowych.
źródło: www.houzz.com
2. Podłogi z paneli drewnianych czyli deski trójwarstwowe.
Podłogi warstwowe, panele drewniane, deski trójwarstwowe, deska „barlinecka”... Różne nazwy, określają na ogół ten sam produkt. To wykończenie podłogi składa się z paru warstw: wierzchnia (widoczna po ułożeniu podłogi) wykonana jest z drewna. Grubość warstwy zewnętrznej różni się w zależności od producenta i pozwala na około dwukrotne cyklinowanie. Pod warstwą zewnętrzną znajdują się płyty wykonane z gorszych jakościowo gatunków drzew lub płyty drewnopochodnej. Deski warstwowe można układać „na pióro” czyli bez klejenia, jak zwykłe panele, w większości przypadków kupuje się je już wykończone (zaolejowane lub zalakierowane), więc od razu po położeniu stanowią gotowe wykończenie. Istnieje duża liczba możliwych rodzajów drewna oraz wykończeń do wyboru, tak jak w przypadku podłóg z litego drewna.
Zalety:
- Cena końcowa jest dużo niższa w stosunku do podłóg z litego drewna oraz porównywalna z panelem podłogowym wysokiej jakości. (Uwaga – porównując cenę z litym drewnem, należy wziąć pod uwagę wysokie koszty materiałów wykończeniowych, klejów i robocizny),
- Szybkość położenia – deski warstwowe układa się równie szybko jak panele podłogowe, („podłogi pływające” - na pióro),
- Wygląd zewnętrzny podłogi (szczególnie przy dużych lamelach) nie odbiega od wyglądu podłogi z litego drewna,
- Odpowiednio konserwowana może służyć mieszkańcom przez długie lata.
Wady:
- Deski warstwowe zarówno jak lite drewno, to podłoga, która pracuje, dlatego przed położeniem należy sprawdzić wilgotność pomieszczeń, jeżeli we wnętrzu będzie za sucho podłoga popęka, jeżeli zbyt wilgotno, podłoga zacznie się podnosić i wypaczać, jednak zdecydowanie w mniejszym stopniu niż podłogi z litego drewna,
- O drewno należy odpowiednio dbać – do mycia lub konserwacji powinno używać się wyłącznie preparatów do drewna, w przeciwnym wypadku możemy uszkodzić podłogę lub powodować jej pękanie lub wypaczenia,
- „Odgłos kroków” roznosi się zdecydowanie bardziej w stosunku do podług klejonych. Dla zmniejszenia tego efektu można stosować dźwiękochłonne podkłady.
Deska trójwarstwowa
3. Panele podłogowe
Panel podłogowy to rodzaj podłogi warstowej, jego warstwa zewnętrzna wykonana jest z laminatu (tworzywo sztuczne) lub papieru wzmocnionego na którym „nadrukowane” są słoje drewna. Na rynku występuje bardzo bogata kolorystyka paneli. Panele występują z jednolitą (gładką) powierzchnią najmniej odporną na zarysowania, z powierzchnią strukturalną imitującą naturalne drewno, z połyskiem, matowe oraz z fugą w kształcie litery V aby jeszcze bardziej przypominać naturalne drewno. Przy zakupie przede wszystkim należy zwrócić uwagę na klasę ścieralności, która określa wytrzymałość paneli:
AC2 – klasa odpowiednia do pomieszczeń o bardzo małym natężeniu ruchu, np. do sypialni
AC3 – panele odpowiednie do salonów przy niewielkiej liczbie mieszkańców (uwaga: tylko w przypadku braku możliwości wejścia bezpośrednio z zewnątrz do salonu)
AC4 – wytrzymałe wykończenie do salonów, korytarzy, pokoi dziecięcych
AC5 – bardzo wytrzymałe podłogi, które można zastosować w salonach, kuchniach, wiatrołapach, holach, domowych gabinetach itp.
Zalety:
- Cena – panele to najtańszy rodzaj wykończenia. Należy jednak pamiętać, że najtańsze panele, występują na ogół w klasie ścieralności AC2 lub AC3 i są one bardzo mało wytrzymałe,
- Szybkość układania – panele układa się szybko „na pióro” bez konieczności przyklejania podłogi do podłoża,
- Przy wyborze panela o wysokiej klasie ścieralności oraz dobrego producenta, panele przez wiele lat mogą zachować swoje walory estetyczne.
Wady:
- Panele są mniej odporne w stosunku do dobrze zaimpregnowanego drewna,
- Panele są wyłącznie imitacją drewna, dlatego nie prezentują się tak dobrze jak parkiet,
- Podczas użytkowania, nie powinno się myć paneli „na mokro” a jedynie używać wilgotnych materiałów oraz zwrócić szczególną uwagę na ewentualne zalania podłogi, ponieważ panele stosunkowo szybko „puchną”. Jest to proces nieodwracalny i wpływa na starcie się warstwy zewnętrznej w przyszłości.
- Odgłos „kroków” roznosi się zdecydowanie bardziej w stosunku do podług klejonych. Dla zmniejszenia tego efektu można stosować dźwiękochłonne podkłady.
4. Panele korkowe
Panele korkowe to rodzaj podłogi warstwowej, której warstwa zewnętrzna to cienka warstwa korka a czasem drewna naturalnego wykończonego folią PCV lub warstwami lakieru utwardzonego. W warstwach wewnętrznych również znajduje się korek. Cena podłóg korkowych jest dość wysoka.
Zalety:
- Wytrzymałość – podłogi korkowe wyróżniają się dużą wytrzymałością na uszkodzenia, ścieranie, rozciąganie i warunki panujące w pomieszczeniu,
- Duża odporność na wilgoć,
- Bardzo dobra izolacja akustyczna, tłumią „odgłos kroków”,
- Szybik i łatwy montaż bez-klejowy,
- Rozwiązanie bardzo ekologiczne, ponieważ zbierana kora nie uszkadza drzewa, które dzięki regularnemu zbieraniu szybciej rośnie.
Wady:
- Cena – deski korkowe są droższe od desek warstwowych i od paneli podłogowych,
- Specyficzny wzór i ograniczona kolorystykapodłogi korkowej nie pasuje do wszystkich rodzajów wnętrz, (wyjątkiem są podłogi korkowe wykończone drewnem, które z zewnątrz wyglądają jak deski drewniane).
Podłoga z paneli korkowych
źródło: www.wicanders.pl