Wybierz jeden z gotowych projektów,

a my dopasujemy go do wymiarów Twojego wnętrza

Twój koszyk

Aktualnie: 0 produktów Wartość: 0 zł

Jesteś tutaj Arrow Strona główna Arrow Aktualności Arrow Czym wykończyć ściany? (cz.1)
 
 

Zobacz
przykładowy projekt

Pobierz plik .PDF

Czym wykończyć ściany? (cz.1)

Czym wykończyć ściany? (cz.1)

Czym wykończyć ściany?... czyli jak ożywić wnętrze, nadać indywidualny charakter lub powiększyć je optycznie. Jest wiele powodów, aby przy aranżacji wnętrza wziąć pod uwagę inną dekorację ścian niż sam tynk malowany farbą ścienną: optyczne powiększenie wnętrza, zabezpieczenie przed zabrudzeniami, urozmaicenie i dodanie ciekawego akcentu lub koloru, czy poprawa akustyki we wnętrzu. Poniżej opisujemy najbardziej znane i dostępne sposoby na ciekawe i oryginalne wykończenia ścian.

 

 

 

 

 

W wielu projektach wnętrz wystarczy jedynie pomalować ściany na odpowiednie kolory, które uzupełnią meble, dodatki oraz oświetlenie a wnętrze wyglądać będzie oryginalnie. W niektórych przypadkach, zarówno ze względów estetycznych, jak i praktycznych, potrzeba specyficznego wykończenia. Aby wnętrze nie zostało zdominowane przez strukturę, czy ciekawy wzór, należy z rozwagą dodawać wykończenia ścienne.

 

 

1. TAPETY

 

a) Tapety papierowe i na flizelinie

Tapety są jednymi z najbardziej znanych i dostępnych na naszym rynku wykończeń ściennych. Choć wielu osobom kojarzą się głównie z epoką PRL-u, przeżywają dziś swą drugą młodość i zaskakują bogactwem wzorów i kolorów. Dziś tapet nie kładzie się na wszystkie ściany jednakowo,  można położyć je tylko na wybranej ścianie, lub na jej fragmencie uzyskując ciekawy akcent lub różnicując strefy w pomieszczeniu. Tapety wykonywane są dziś z bardziej wytrzymałych  i wyszukanych materiałów, więc znalezienie odpowiedniego wzoru nie jest trudne. Tapety strukturalne poprawiają akustykę we wnętrzu.

 

 

                  Tapety, producent: Eijffinger                  Tapety, producent: Ulf Moritz

 


b) Tapety winylowe

 

Tapety winylowe to rodzaj tapet wykonanych z materiału niezwykle wytrzymałego na ścieranie, mycie oraz uderzenia. Dzięki niezwykłej wytrzymałości często stosowane są w pokojach hotelowych, komunikacjach czy holach. W domach jednorodzinnych polecane są do korytarzy i wszystkich ścian narażonych na zabrudzenia czy ścieranie. Dzięki niesamowicie oryginalnym wzorom i imitacją różnych materiałów (np. tkanin czy betonu) tapety winylowe stosowane są również na ścianach nie wymagających szczególnego zabezpieczenia, wyłącznie jako dekoracja. Większość tapet winylowych dobrze wpływa na akustykę wnętrza.

 

                               Tapety winylowe, producent: Newmore Polska

 


                               Tapety winylowe, producent: Vescom

 

 


2. FOTOTAPETY

 

W ostatnich latach obserwujemy powrót mody na fototapety. Dzięki portalom internetowym, które udostępniają ogromną ilość ciekawych zdjęć i grafik w wysokiej rozdzielczości, w prosty sposób można znaleźć interesującą fototapetę pasującą do wnętrza. Fototapety, to jeden ze sposobów na podkreślenie stylu czy optyczne powiększenie przestrzeni. Świetnie sprawdzają się zarówno w dużych jak i małych wnętrzach nadając indywidualny charakter. Wzór i kolorystyka powinna współgrać z wnętrzem podkreślając ciekawe akcenty lub stylistykę. 

Gdy zdecydujemy się już na odpowiedni wzór i temat należy wybrać odpowiedni podkład, na którym fototapeta będzie drukowana, tu należy zwrócić przede wszystkim uwagę na to, czy wybrane miejsce na fototapetę jest szczególnie narażone na uszkodzenia. Jeżeli dekorację ścienną chcielibyśmy zastosować w salonie czy sypialni, na ścianie np. za sofą czy toaletką czyli tam, gdzie na ogół nie ma bezpośredniego kontaktu ze ścianą, możemy wybrać tańszy podkład. Tapety można zabezpieczyć przed lekkimi zarysowaniami oraz drobnymi zabrudzeniami wybierając fototapetę laminowaną, która dobrze sprawdzi się w np. w przedpokojach. Jeżeli planujemy zamieścić fototapetę w pomieszczeniu o większej wilgotności lub w miejscu, które często się może brudzić można wybrać rozwiązanie nieco droższe ale wyjątkowo trwałe - fototapeta na podkładzie winylowym. Ten rodzaj materiału ma zwiększoną odporność na szorowanie i uszkodzenia mechaniczne, przez co dobrze sprawdzi się w łazienkach (choć nie polecany jest na ściany bezpośrednio przy wannach czy prysznicach), przy obudowach kominka czy ścianach przy schodach. Na ścianach nad blatem kuchennym czy przy prysznicu często spotyka się fototapety za szkłem lub wklejane pomiędzy warstwy szkła. Takie rozwiązanie jest najbardziej wytrzymałym zabezpieczeniem fototapety. 


 


                               Aranżacje wnętrz: wnetrza24.com

 

 

Wykorzystujemy pliki cookie do spersonalizowania treści i reklam, aby oferować funkcje społecznościowe i analizować ruch w naszej witrynie. Informacje o tym, jak korzystasz z naszej witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Zobacz szczegóły