Wybierz jeden z gotowych projektów,

a my dopasujemy go do wymiarów Twojego wnętrza

Twój koszyk

Aktualnie: 0 produktów Wartość: 0 zł

Jesteś tutaj Arrow Strona główna Arrow Aktualności Arrow 9 rzeczy, które musisz wiedzieć budując dom, aby dobrze czuć się w jego wnętrzach
 
 

Zobacz
przykładowy projekt

Pobierz plik .PDF

9 rzeczy, które musisz wiedzieć budując dom, aby dobrze czuć się w jego wnętrzach

9 rzeczy, które musisz wiedzieć budując dom, aby dobrze czuć się w jego wnętrzach

Rozpoczynając budowę domu, rzadko myśli się o jego wykończeniu, jednak zaplanowanie pewnych elementów na wczesnych etapach budowy pozwala uniknąć kosztownych przeróbek w przyszłości. Większość budujących ma pewną wizję wymarzonego salonu, sypialni czy kuchni, ale żeby te marzenia mogły się spełnić, należy podjąć odpowiednie decyzje już na etapie budowy. Niektóre elementy można poprawić na etapie wykańczania, jednak każda przeróbka niesie za sobą dodatkowe koszty oraz wydłuża czas budowy.

 

 

 

 

 

 

Poniżej przedstawiamy listę najważniejszych decyzji, które należy podjąć lub przemyśleć na etapie budowy. Warto wziąć je również pod uwagę przygotowując terminarz budowy.

 

 

PLAN BUDOWY DOMU Z UWZDLĘDNIENIEM ELEMENTÓW MAJĄCYCH WPŁYW NA WYGLĄD I FUNKCJONOWANIE WE WNĘTRZACH

 

 

 

 

 

1. Przemyślenie wysokości pomieszczeń.

 

Projekt na który uzyskamy pozwolenie na budowę, może być modyfikowany ale mogą to być zmiany określone w przepisach jako nieistotne, czyli np. zmiana ścianek działowych, przesunięcia otworów drzwiowych czy okiennych. Zwiększenie wysokości budynku po otrzymaniu pozwolenia na budowę wiąże się ze złożeniem projektu zamiennego i uzyskaniem nowego pozwolenia na budowę. Dlatego już podczas oddania projektu o pozwolenie na budowę powinniśmy mieć przemyślane wysokości kondygnacji.

 

Pamiętaj:

Jeżeli planowane są sufity podwieszane, napinane lub instalacje typu klimatyzacja, rekuperacja i ich przewody będą ukryte w sufitach podwieszanych należy wziąć pod uwagę, że wysokość pomieszczeń przynajmniej częściowo się obniży. Optymalna wysokość po ewentualnych obniżeniach to 270cm (a minimum 250cm).

 

 

 

Przykłady wnętrz z sufitami podwieszanymi. www.wnetrza24.com

 

 

 

Jeżeli wnętrze ma zostać urządzone „klasycznie” lub nawiązywać stylem do wnętrz starych domów czy kamienic, na ścianach i przy sufitach mają wystąpić sztukaterie i gzymsy warto zadbać, aby wysokość po wszystkich ewentualnych obniżeniach była zbliżona do 290cm (a minimum do 270cm).

 

Przykłady wnętrz ze sztukaterią ścienną. www.wnetrza24.com

 

 

 

2. Przemyślenie wysokości ścianki kolankowej.

 

Na etapie występowania o pozwolenie na budowę warto również mieć przemyślane wstępne ustawienie mebli w pokojach pod skosami. Często spotykamy się z sytuacją, w której dopiero po wykończeniu posadzek i skosów okazuje się, że pomieszczenie jest nieustawne, nie mieści się w nim dwuosobowe łóżko w głównej sypialni, a pokoju dziecięcym trzeba wybierać pomiędzy wstawieniem biurka czy szafy mimo, że powierzchnia pokoi przy podłodze nie jest mała. Taka sytuacja występuje na ogół wtedy, gdy skos zaczyna się poniżej 90cm. Aby pomieszczenia pod skosami były funkcjonalne, najlepiej gdy ścianka kolankowa zaczyna się na wysokości nie niższej niż 90-120cm, a im wyżej, tym lepiej. Oczywiście podniesienie ścianki kolankowej niesie za sobą zmianę wyglądu budynku z zewnątrz, dlatego najlepiej z architektem projektującym budynek ustalić optymalną wysokość przedstawiając mu jakie meble powinny znaleźć się w pomieszczeniach.

 

Pamiętaj:

Jeżeli planujesz w głównej sypialni wstawić szerokie łóżko dwuosobowe (szerokość materacy 160cm lub więcej) a po bokach ustawić szafki nocne pamiętaj, że potrzeba do tego odpowiedniej powierzchni.

(W projektach wzorcowych często wstawiane są „bloki” mebli i przykładowe łóżko dwuosobowe ma na ogół 200x140cm, w rzeczywistości większość Klientów wybiera łóżka o szerokości 160cm, a do samych materacy dochodzi rama, co daje ostateczną wielkość 210x170cm. Szafki w rzeczywistości są zdecydowanie szersze niż te przedstawiane na rzutach w projekcie, więc różnica pomiędzy łóżkiem i szafkami na rysunku a wygodnym rzeczywistym meblem to około 50-90cm!)

Przykłady trzech wysokości ścianek kolankowych z komodami o standardowej wysokości.

 

 

 

3. Koncepcyjny projekt funkcjonalny.

 

Przed rozpoczęciem prac budowlanych należy przemyśleć dokładnie wielkość i funkcje jakie pełnić będą wszystkie pomieszczenia. Nie zawsze duża powierzchnia pomieszczenia sprawia, że zmieścimy w nim to co planujemy, na przykład: jeżeli w salonie znajduje się dużo ciągów komunikacyjnych (wyjście na taras, przejście do jadalni i kuchni) powierzchnia do ustawienia mebli a tym samym jego funkcjonalność się zmniejsza, czasem przestawienie ścianek wewnętrznych o 20 cm pozwala na całkowitą zmianę funkcjonalności w pomieszczeniach, warto to przemyśleć jeszcze przed rozpoczęciem prac, ponieważ po wylaniu fundamentów i postawieniu ścian nośnych nie wszystkie ścianki wewnętrzne będzie można zmieniać.

 

Pamiętaj:

Jeżeli planowane jest zatrudnienie architekta wnętrz, już na tym etapie powinno rozpocząć się pierwsze rozmowy, ponieważ projekt funkcjonalny to pierwszy etap projektu wnętrz i projektant będzie mógł doradzić na temat poprawy funkcjonalności pomieszczeń. Zmiany, które znacząco wpłyną na lepsze zagospodarowanie pomieszczeń, można wprowadzić już na etapie budowy a jeszcze lepiej przed uzyskaniem pozwolenia na budowę, co pozwoli zaoszczędzić czas i uniknąć kosztownych przeróbek.

 

 

4. Ogólne rozplanowanie instalacji wod-kan (Dotyczy tylko budynków niepodpiwniczonych)

 

Przed wylaniem fundamentów należy przemyśleć rozmieszczenie głównych pionów sanitarnych. Jeżeli budynek jest niepodpiwniczony na poziomie fundamentów znajdować się będą otwory, przez które przeprowadzone będą w przyszłości rury. Jeżeli planujesz duże zmiany w pomieszczeniach do których powinna być doprowadzona woda, powiedz o tym architektowi projektującemu budynek.

 

Pamiętaj:

Jeżeli planujesz powiększenie łazienki/kotłowni/kuchni lub zmianę ich położenia zasygnalizuj to architektowi lub kierownikowi budowy jeszcze przed wylaniem fundamentów.

 

 

5. Wysokość i kształt okien.

 

Wybierając projekt budynku i planując rozmieszczenie, wielkość i kształt okien bierzemy przede wszystkim pod uwagę zewnętrzny wygląd domu. Należy jednak pamiętać, że okna będą miały również duży wpływ na wygląd wnętrz. Jeżeli planujemy okna łukowe, należy wziąć pod uwagę, że nie będą do nich pasowały rolety rzymskie czy żaluzje drewniane czyli nowoczesne dekoracje okien.

Warto też zwrócić uwagę na to, aby okna zaczynały się nie wcześniej niż 20cm od sufitu (również po ewentualnym podwieszeniu sufitów). Umożliwi to swobodny montaż karnisza, rolety rzymskiej czy żaluzji a jednocześnie dekoracje okienne nie będą utrudniać otwierania okien.

 

 

 

 

Przykłady dekoracji okiennych na oknach łukowych. Projekty: www.houzz.com

 

 

Przykłady dekoracji okiennych okien prostych. www.wnetrza24.com

 

 

 

6. Wysokość parapetu w kuchni.

 

W większości kuchni przedstawianych w katalogach czy salonach z meblami kuchennymi prezentowane są blaty, które bezpośrednio dochodzą do okna tworząc jednolitą powierzchnię. Takie rozwiązanie jest nie tylko estetyczne, ale i również bardzo funkcjonalne, ponieważ zyskujemy miejscowe pogłębienie powierzchni blatu, które na co dzień może być miejscem na przyprawy, czy pomoce kuchenne, a podczas gotowania zdecydowanie wpływa na poprawę funkcjonalności. Jeżeli planowane jest takie połączenie blatu z parapetem, należy już podczas budowy ścian zwrócić na to uwagę. Wysokość blatu kuchennego to 85cm od powierzchni podłóg wykończonych, dlatego otwór okienny po wykończeniu podłóg powinien znajdować się na wysokości około 76-80cm. Ostateczna wysokość powinna być dopasowana do grubości blatu, jaki chcemy zastosować z pozostawieniem około 1-2cm luzu. Na naszym rynku najczęściej występują blaty w grubościach od 30mm do75mm.

 

 

Przykłady kuchni z połączonym blatem i parapetem.

 

 

 

7. Projekt funkcjonalny pomieszczeń oraz szczegółowe rozplanowanie łazienek i kuchni.

 

Kolejnym etapem po osiągnięciu stanu surowego zamkniętego jest rozmieszczenie głównych instalacji elektrycznych oraz wodno-kanalizacyjnych. Aby utrzymać ciągłość budowy, można stosunkowo szybko przejść do tych etapów, należy mieć jednak już w tym momencie przemyślane wszystkie rodzaje instalacji, z których zamierzamy korzystać w przyszłości: od podstawowych sprzętów RTV i AGD poprzez system inteligentnego domu, sterowanie roletami zewnętrznymi, odkurzacz centralny, alarm aż do zestawów nagłośnienia sterowanych z jednego pomieszczenia w domu. Te wszystkie instalacje na początku zostaną rozmieszczone na ścianach a następnie zostaną przykryte warstwą tynku, aby były niewidoczne. Do ich prawidłowego rozmieszczenia, należy już na tym etapie mieć dokładnie przemyślane ustawienie mebli w pomieszczeniach oraz koncepcyjne projekty łazienek i kuchni. Im bardziej zaawansowane będą plany dotyczące pomieszczeń na tym etapie, tym lepszy efekt końcowy możemy osiągnąć.

 

Pamiętaj:

Etap rozplanowywania wszystkich pomieszczeń, a w szczególności łazienek i kuchni jest czasochłonny, dlatego najlepiej rozpocząć go jak najwcześniej. Jeżeli moment osiągnięcia stanu surowego jest na tyle bliski, że nie ma możliwości rozplanowania wszystkiego samemu warto w tym momencie wziąć pod uwagę pomoc architekta wnętrz. Projekt najważniejszych pomieszczeń w domu może okazać się tańszy niż poprawki w przyszłości, których będzie trzeba dokonać, aby dopasować wnętrza do naszych potrzeb.

 

Niedługo po rozmieszczeniu instalacji można będzie przystąpić do prac w łazienkach, natomiast wiele materiałów jak płytki podłogowe czy ceramika trzeba zamawiać, ponieważ tylko pojedyncze kolekcje składowane są w magazynach, czas oczekiwania to: do dwóch tygodni w przypadku polskich producentów, do 6 tygodni w przypadku produktów zagranicznych. Jeżeli na tym etapie zostaną wybrane i zamówione płytki i ceramika szybciej będzie można przystąpić do wykańczania łazienek.

 

 

8. Rozplanowanie instalacji c.o.

 

Przed położeniem izolacji podłóg i doprowadzeniem instalacji do grzejników są jeszcze ostatnie chwile na ewentualne drobne zmiany w ich rozmieszczeniu. Szczególnie należy przeanalizować umieszczenie grzejników przy planowanych zabudowach meblowych, wziąć pod uwagę ich otwieranie i ewentualne kolizje.

 

 

9. Zaplanowanie rodzajów podłóg w pomieszczeniach

 

Różne wykończenia podłóg mogą mieć różne grubości, aby uniknąć progów wystarczy zróżnicować grubość wylewek w odpowiednim momencie, dzięki takiemu rozwiązaniu wykończone podłogi będą tworzyły jedną płaszczyznę. Jeżeli salon otwarty jest na kuchnię lub hol i planowane są tam różne wykończenia podłóg warto zastanowić się nad ich rodzajem i grubością przed wylaniem wylewek.

 

Przykład pomieszczenia z różnymi rodzajami podłóg. www.wnetrza24.com

 

Pamiętaj:

Podłogi drewniane można układać tylko na całkowicie wyschnięte podłoże. Wylewki, które będą zawierały zbyt dużo wilgoci spowodują, że podłoga drewniana będzie puchnąć lub odchodzić od podłoża.

 

 

Wykorzystujemy pliki cookie do spersonalizowania treści i reklam, aby oferować funkcje społecznościowe i analizować ruch w naszej witrynie. Informacje o tym, jak korzystasz z naszej witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Zobacz szczegóły